Home » Pojęcia podatkowe » Podatek ryczałtowy (ryczałt)

Podatek ryczałtowy (ryczałt)

podatek zryczałtowanyPodatkiem zryczałtowanym nazywany ustaloną z góry kwotę pieniężną bez ustalania podstawy wymiaru samego podatku. Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 2 listopada 1998 o podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ustawa zawiera informacje o przychodach osób fizycznych przez okres ich życia związanych z przychodami z tytułu najmu lub dzierżawy (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), niektórymi formami działalności prowadzonej przez osoby fizyczne (ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) czy też uzyskiwanymi przez osobę duchowną (podatek dochodowy zryczałtowany).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałtowi ewidencjonowanemu podlegają osoby fizyczne prowadzące własną działalność generujące roczny przychód poniżej 150 tysięcy euro. By móc skorzystać z tej formy opodatkowania, przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie na piśmie potwierdzające wybór nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego (nie później niż dniu uzyskania pierwszego przychodu z działalności).

W tej formie opodatkowania obowiązują następujące stawki:
- 3 procent – przeznaczona dla rybaków
- 5,5 procent – przeznaczona dla osób prowadzących działalność w zakresie robót budowlanych lub transportu towarów powyżej dwóch ton
- 8,5 procent – obejmuje prowadzenie przedszkoli i rozprowadzanie prasy
- 17 procent – w przypadku pośrednictwa w sprzedaży samochodów, usług parkingowych i wynajmu samochodów osobowych
- 20 procent – przeznaczony dla wolnych zawodów

Obowiązkiem każdego podatnika korzystającego z ryczałtu ewidencjonowanego jest prowadzenie ewidencji uzyskiwanych przychodów (posiadanie książki ewidencyjnej), wpłacanie co miesiąc na rachunek organu podatkowego obliczonej wartości podatku należnego, złożenie do 31 stycznia następnego roku podatkowego rocznego zeznania podatkowego.

Publikację znaleziono wpisując frazy:

 • podatek ryczałtowy
 • podatek ryczałtowy 2012
 • podatek zryczałtowany 2012
 • yhs-002
 • podatek ryczaltowy
 • jak obliczyć podatek ryczałtowy 2012
 • podatek ryczałtowy ile procent
 • jak obliczyć podatek zryczałtowany 2012

Podobne publikacje

3 Responses

 1. stenia pisze:

  20% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
  17% przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, hoteli, wynajmu samochodów osobowych,
  8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
  5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
  3,0% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

 2. Damian pisze:

  Cześć, czy spotkaliście się z programem Intuica? Do 15 listopada księgę przychodów i
  rozchodów lub księgę handlową można pobrać za darmo

 3. lichor pisze:

  Witam serdecznie

  Na stronie intuica.pl jest informacja, że można zostać testerem programu. Jest tylko 300 miejsc, ale jeżeli uda się nam dostać do tej elitarnej grupy, otrzymamy dożywotnią licencję. Także trzeba się spieszyć:) Osobiście jednak nie dane było mi przetestować ten program.

Leave a Reply© 2012 PolskiPodatek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. ·