Home » Ubezpieczenia » Wybór taniego ubezpieczenia OC

Wybór taniego ubezpieczenia OC

Czy tanie ubezpieczenie OC jest najlepsze dla kierowcy? O niewielu rzeczach możemy śmiało powiedzieć: tanie jest dobre. Dlatego kierowców z pewnością ucieszy wiadomość, że w przypadku polisy OC powyższa zasada się sprawdza. Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie dlaczego tak jest, a potem przekonajmy się jak nie przepłacać na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym.

Krótka powtórka: polisa OC nie jest wyborem kierowcy, ale ustawowym obowiązkiem. Zakres ochrony ubezpieczeniowej OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.). Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego, który kierując samochodem w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządził szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Dlaczego tanie OC jest dobre?

ubezpieczenie samochodu - polisa ocW przypadku ubezpieczenia OC jego zakres ochrony reguluje ustawa. W związku z tym towarzystwa ubezpieczeniowe muszą dostosowywać swoje oferty polis OC do wymogów nakładanych przez polskie prawo czyli oferować zawsze ten sam zakres ubezpieczenia. Skoro wysokość składki OC nie ma wpływu na proponowany zakres ochrony ubezpieczeniowej (jak to ma miejsce np. przy Autocasco, Assistance czy NNW), to po co przepłacać? Towarzystwa ubezpieczeniowe, niezależnie od wysokości składki OC, w przypadku wystąpienia szkody, mogą wypłacić rekompensatę do ustalonych ustawowo sum gwarancyjnych, które wynoszą aktualnie:

    5 mln euro za szkody na osobach
    1 mln euro za szkody w mieniu

Powyższe sumy gwarancyjne odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Jak nie przepłacać za ubezpieczenie OC?

Wielu kierowców notorycznie przepłaca za polisę OC. Powody mogą być różne: lenistwo, niechęć lub brak czasu na szukanie najlepszej oferty. Być może niektórzy właściciele pojazdów uważają, że skoro zakres ochrony OC jest zawsze ten sam, to firmy ubezpieczeniowe proponują kierowcom zbliżone wysokości składek. Błąd! Różnice w wysokości składek sięgają nawet do 1000 zł. Niewiarygodne? A jednak. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, żeby sprawdzić ile wynosi różnica pomiędzy najtańszą propozycją ubezpieczenia OC a najdroższą.

Łodzianin szuka polisy OC

Mieszkaniec Łodzi, 35-letni właściciel samochodu marki Skoda Octavia, rocznik 2005, o średniej wartości 15 000 zł postanowił skorzystać z usług porównywarki ipolisa.pl i porównać ceny ubezpieczeń OC dla swojego samochodu. Wykonaliśmy dla niego kalkulację ubezpieczeń OC. Kierowcy przysługiwała zniżka 60% z tytułu bezszkodowej jazdy – w ciągu ostatnich ośmiu lat nie spowodował żadnej szkody. Najtańszą składkę OC zaproponował mBank, 340 zł, najwyższą Concordia, 1037 zł. Wniosek? Kupując najtańszą polisę OC, właściciel Skody Octavia zaoszczędził niemal 700 zł!

Warto kupić taniej, a posiadać identyczną ochronę. Nie przepłacajmy niepotrzebnie za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową i korzystajmy z narzędzi takich jak porównywarka ubezpieczeń OC, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze przy zakupie ubezpieczenia samochodu.

Joanna Kubica
Redaktor w porównywarce ubezpieczeń ipolisa.pl

Publikację znaleziono wpisując frazy:

  • minimalna ustawowa składka oc
  • minimalna kwota ubezpieczenia oc

Podobne publikacje

Leave a Reply© 2012 PolskiPodatek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. ·